You are currently viewing Hogyan kell megfelelően szedni a probiotikumokat antibiotikumokkal együtt

Hogyan kell megfelelően szedni a probiotikumokat antibiotikumokkal együtt

Probiotikumok és antibiotikumok – van értelme a kombinációnak? Hogyan szedhetek egyszerre probiotikumot és antibiotikumot? Veszélyes lehet egyidejű szedése?

Az antibiotikumok olyan gyógyszerek, amelyek hatékonyak a baktériumok ellen, de nem a vírusok ellen. Az elmúlt néhány évtizedben az antibiotikumok milliók életét mentették meg. Ha bakteriális fertőzése van, és el akarja pusztítani az azt okozó káros baktériumokat, általában az antibiotikumok a választott gyógyszer.
Az antibiotikumok támogatják a szervezet védekező rendszerét a betegséget okozó baktériumok elleni küzdelemben. A baktérium anyagcseréje vagy sejtosztódása megzavarodik, a baktérium nem tud tovább élni, szaporodni. Sajnos sok antibiotikum ugyanúgy kezel minden baktériumot, akár hasznos, akár nem.

Sok antibiotikum nem veszi figyelembe a bélflórát

Vannak olyan antibiotikumok, amelyek speciális célokra specializálódtak, de vannak széles spektrumú antibiotikumok is. A széles spektrumú antibiotikumok gyakran jól hatnak, de a hátrányuk az, hogy nem tesznek különbséget a „jó” és a „rossz” között. Emiatt a „jó”, azaz hasznos baktériumokat is negatívan befolyásolhatja az antibiotikum szedése, és ezzel megzavarhatja a bélmikrobióma érzékeny egyensúlyát. 

A bélnyálkahártya támogatása antibiotikumok szedése közben

Ha kíváncsi arra, hogyan tudja támogatni a bélnyálkahártyát, hasznos lehet egy étrend-kiegészítő az antibiotikumok mellett vitaminokkal és tejsavbaktériumokkal. Az ilyen készítmények támogatják a bélnyálkahártyát és fontos szerepet játszanak az ép bélgát fenntartásában .

Hogyan szedhetek egyszerre probiotikumot és antibiotikumot?

Ahogy az antibiotikum szó (az anti-bios szó szerint „élet ellen”) is sugallja, az antibiotikum a baktériumok élete ellen irányul. Mind a jó, mind a rossz baktériumok hatással vannak az antibiotikumok használatára. Emiatt a probiotikumok szedésének időzítése kulcsfontosságú:

  • Az antibiotikum terápia során a probiotikumot az antibiotikumtól a lehető legtávolabb kell bevenni. 

Ez azt jelenti, hogy pl. B. ha reggel veszi be az antibiotikumot, a probiotikumot este kell bevenni. Az időablak elengedhetetlen a tejsavbaktériumok túléléséhez. Probiotikum és antibiotikum egyidejű szedése esetén előfordulhat, hogy a „jó” baktériumok nagy része nem jut el a bélbe, és az antibiotikum már előtte elpusztítja.

A megfelelő probiotikum kiválasztása – A legjobb probiotikumok az antibiotikumok után

Nemcsak a bevétel ideje játszik fontos szerepet, hanem a probiotikum minősége is. A probiotikumok hatásában sok tényező játszik szerepet. Íme néhány kritérium, amelyekre figyelni kell a probiotikumok vásárlásakor:

  • A tejsavbaktériumok magas természetes stabilitása az antibiotikumokkal szemben
  • Magas baktériumszám: napi adagonként sok tejsavbaktérium
  • Különösen védi a bélben oldódó bevonatú kapszulahéj
  • A baktériumok magas természetes stabilitása gyomor- és epesavakkal szemben
  • Jó adhéziós képesség a bélnyálkahártyához
  • Biztonságos, genetikailag jellemzett törzsek
  • Több faj koncepciója: több, a vékony- és vastagbélben található kultúra szinergikus koncepciója
  • Humán vizsgálatokban tesztelt baktériumtörzsek kizárólagos felhasználása